Find a Class

Image
MDA logo356

Find Your Nearest Master Ding Academy Branch

All MDA instructors listed on this website are certified to teach under Master Ding Academy organisation and have renew their registration annually.

In addition, they are required, in a programme of continuous development, to improve their skills and understanding of Traditional Yang Style Tai Chi Chuan through regular training with Master Ding.

 

Zoom in on the map or choose a country to find a location near you.

 

Palestra Scuola Elementare Ghiaccioni,

57025 Piombino

Classe:
Giovedì    17:30 - 19:00 tutti i livelli (All Levels)  

 

contatta l'istruttore: Valter Stefanini

 

Venue:

Bhavan Center,
Via Val di Cecina, 17
Cecina

Class:

Monday    17:30 - 19:00      All Levels

 

Contact Instructor: Valter Stefanini

 

Venue:

Clissold Park,
Green Lanes,
London N16 9HJ

Class:

Wednesday  14:30 - 15:30      All levels

 

Contact Instructor: James Mills 

 

Barbara Ward Centre, Richmond Ind Est, Drumcondra

Monday 7:00 - 8:30pm

Wednesday 7:30 - 9:00pm

Suitable for beginners

 

Instructor: Nicole Mills contact

Vernue:

Linde Allé 29B,
2850 Nærum,
Copenhagen

Classes

Tuesday
18:45 - 21:15    Beginners / Intermediate
Saturday
09:30 - 11:00    Intermediate

Contact Instructor : Peter Balland

 

Venue:

Ventnor Botanic Gardens,

Undercliff Drive, Ventnor,

Isle of Wight   PO38 1UL

Classes:

Monday   10.00am - 11.00am               

All Levels - Beginners to Advanced

Wednesday 9.30 am - 10.30am / 10.30am - 11.30am      

All Levels - Beginners to Advanced

Friday    11.15am - 12.15am                          

All Levels - Beginners to Advanced

 

Contact Instructor: Tony Bellis

Venue:

Instituto Pio X Artigianelli Complex,

Via De’ Serragli 104,

Interno 130 “PALESTRA”,

50125 Florence

Classes:
Monday
17:00 - 18:00    Children 6 - 12 years    
18:00 - 19:00    Seniors and adult beginners    
19:30 - 20:30    Adult beginners and intermediate    

Tuesday
09:30 - 11:30    Beginners & Intermediates    

Wednesday
17:00 - 18:30    Adult intermediate    
19:00 - 20:30    Adult intermediate    

Thursday
20:30 - 22:00    Beginners & Intermediates    

Contatta l'istruttore: Cedric Randolph

 

Luogo: 
presso palestra scuola elementare Biffi
(via S. Tommaso De Calvi), 
24127 Bergamo

Classe: 
giovedi   19:00 - 20:30   
tutti i livelli (All levels)

contatta l'istruttore: Angelo Nembrini

 

Luogo:

presso palestra comunale,
(via Cortivo 30),
24067 Sarnico

Classes: 

martedì   19:00 - 20:30   tutti i livelli (All levels)

contatta l'istruttore: Angelo Nembrini

 

Luogo:  

presso palestra delle scuole,
medie (via Damiano Chiesa 18), 
Trescore Balneario

Classe:

Mercoledì  18:30 - 20:00     
tutti i livelli (All levels)

 

contatta l'istruttore: Angelo Nembrini

 

 

Venue:

VHS Tübingen
Graf-Eberhard-Schule,
Kirchfeldstrasse 15
72138 Kirchentellinsfurt

Instructor: Eva Nußbaum

 

Venue: 

VHS Tübingen
Katharinenstraße 18,
72072 Tübingen

Class:

Monday  18:00 - 19:30   All levels 

Contact Instructor: Eva Nußbaum

 

 

Venue:

Hatherleigh Community Centre
Bowling Green Lane
Hatherleigh
Okehampton
Devon EX20 3HB

Class:

Friday  10:00 - 12:30   All levels

Contact Instructor: Brian McDonald

 

 

Venue: 

Mittelpunkt GbR, Mirecourtstr. 14, 53225 Bonn

Classes:

Monday
10:30 - 11:30  All levels - Beginners to Advanced

Wednesday
18:15 - 19:30  All levels - Beginners to Advanced

Thursday
18:30 - 19:30  All levels - Beginners to Advanced

Saturday
11:00 - 13:30  Saber class

Contact Instructor : Simone Koch

 

Centre Dopamine
Chaussée de Charleroi, 193a
5030 Gembloux

Thursday     19:30 - 21:00    All levels

Instructor: Pierre Malcourant

Contact 


Centre culturel Archipel 19 (Le fourquet),
Place de l’église,13
1082 Berchem Ste Agathe

Classes:

Matin     :  10h à 11h 30
Soir        : 19h à 20h 30

Instructor: Patrick Salvia

Contact

Castle Club
Avenue de la Bécasse,16
1970 Wezembeek-Oppem

Class:

Tuesday     :  20:00 - 21:30 

Contact Instructor: Christiane Deruelle 

 

Venue:

Go Sport Gym, Conyers School,

Green Lane, Yarm TS 15 9ET

Class:

Tuesday 7pm - 8.30pm   All Levels

Contact Instructors: Andrew Knox / Chris Scaife

 

Scoil na Mainistreach, Oldtown Road, Celbridge, Co. Kildare.

Thursday        7:00 - 8:30pm

 

Instructor: Robert Waterhouse contact

Ev. Jugendheim
Westring 27
41749 Viersen / Süchteln

Dienstag von 20:00 bis 21:30

 

Contact Instructor : Gerd Manket

 

The Bandstand, Ruskin Park, Denmark Hill, London SE5 8EL 

Wednesday 10:30 to 11:30

 

Instructor: Ben Archard contact

BSU Gewerbepark, Gebäude 2,
Wilhelmstrasse 162,
72805 Lichtenstein Unterhausen

 

Montag   18.00 -20.00  All Levels

 

Kontakt Lehrerin der MDA:

Christian Flöttl

 

Salle des fêtes, 1 Rue de l'arnoult, 17460 Varzay

 

Des classes

mercredi
18:30 - 20:00    Beginners to advanced    

 

prendre contact instructeur:

Phillippe Lemaire

33, route de Taillebourg, 17400 Mazeray

Des classes

Lundi
18:00 - 19:00    Beginners to advanced
mardi
18:30 - 20:00    Beginners to advanced    
Jeudi
18:00 - 19:00    Beginners to advanced 

 

prendre contact instructeur:

Phillippe Lemaire

Bergstrasse 12, 25917 Leck

 

Klassen:

Montag     18:15 Uhr (mix)
                 20:00 Uhr (Fortgeschrittene)

Dienstag  15:00 Uhr (mix)
                17:00 Uhr (Teil 2 Langform)

Mittwoch  18:15 Uhr (mix)
                 20:00 Uhr (Anfänger)

Donnerstag   10:00 Uhr (mix)

Freitag     17:15 Uhr Säbelgruppe am:

 

Kontakt Lehrerin der MDA: 

Anna Panten-Petersen

 

ARC Stockton Arts Centre, Dovecoat Street, Stockton-on-Tees, TS18 1LL

Thursday :          7.30pm - 9.00pm

 

Instructor: Mike Watson contact

 

St Andrews Church Hall, Haughton-le Skerne, Darlington, DL1 2DD

Thursday :          10.30am - 11.30am

 

Instructor: Mike Watson contact

 

Bannatyne’s Health Club. Myton Road, Ingleby Barwick, TS17 0WA

Wednesday :          3.30pm - 4.30pm

 

Instructor: Mike Watson contact

 

Spennymoor Settlement, O’Hanlin Street, Spennymoor, DL16 6RY

Wednesday :          12.30pm - 1.30pm

 

Instructor: Mike Watson contact

 

Hart Village Hall, Front Street, Hartlepool, TS27 3AW

Wednesday :          9.30am - 11.00am

Friday :                   2.00pm - 3.30pm

 

Instructor: Mike Watson contact

 

Grange Road Methodist Church, Tankerville Street, Hartlepool, TS26 8DU

Tuesday :         6.00pm - 7.30pm

Thursday :        1.15pm - 2.45pm  

 

Instructor: Mike Watson contact

 

The Wilson Centre, Manor Gate, Long Newton, Stockton-on-Tees, TS21 1DD

Tuesday :          3.00pm - 4.30pm

 

Instructor: Mike Watson contact

 

Darlington Friends Meeting House, 6 Skinnergate, Darlington, DL3 7NB

Monday :          5.30pm - 6.30pm

Tuesday :        10.00am - 11.30am

Friday :            11.00am - 12.30pm

 

Instructor: Mike Watson contact

 

Bannatyne Health Club & Spa, Haughton Road, Darlington, DL1 1SS

Monday :          3.15pm - 4.45pm.    Club members only

Tuesday :        12.45pm - 1.45pm.   Club members only

Friday :            9.30am - 10.30am.   Club members only

 

Instructor: Mike Watson contact

 

Dolphin Centre, Horse Market, Darlington, DL1 5RP

Monday :          1.15pm - 2.45pm

 

Instructor: Mike Watson contact

 

 

David Lloyd Leisure, Teesside Barrage Way, Thornaby, Stockton-on-Tees, TS17 6QA

Monday :          11.30am -  12.15pm.  Club members only

Wednesday :     7.30pm  -  8.15pm    Club members only

Thursday :         9.15am  - 10.00am   Club members only

 

Instructor: Mike Watson contact

 

Total Fitness, Mandale Triangle, Middlesbrough Road, Stockton

Monday :          9.30am - 11.00am     Club members only

Wednesday :    5.00pm  -  6.00pm    Club members only

 

Instructor: Mike Watson contact


8th Guernsey Sea Scouts Headquarters,

Le Douit Boudin, 

Catel GY5 7UN,

Guernsey.

Classes:

Tuesday

18:45 - 20:00    All levels    

20:00 - 21:00    Senior students

Contact Instructor : Rick Fletcher

Sportland Flensburg,Raiffeisenstr.13, 24941 Flensburg 
(Eingang im Süden des Parkplatzes hinter dem Gebäude)

Klassen:

Dienstag  
17:45 - 19:15    All levels    
19:30 - 20:45    All Levels    

Kontakt Lehrerin der MDA: 
Ute Andresen

Gu Dang Niebüll
Risumer Weg 50, 
25899 Niebüll

Klassen:

Mittwoch  
09:30 - 10:30    All levels    
18:00 - 19:00    All Levels    
20:00 - 21:30    All levels

Donnerstag
18:00 - 19:00    All Levels    
20:00 - 21:30    All levels

Kontakt Lehrerin der MDA: 
Ute Andresen

 

Chateau Bruyant (Top Floor)
Rue des Buis 14,
1202 Geneve

Class:
Wednesday     19:00 - 20:00      Beginners to advanced level

If you have trouble finding it, or arrive after 7:00pm please call Russell 

In summer months (June to August) we train in Parc Beaulieu, 
in front of the school on the downhill side.

 
Contact Instructor: Russell Hunter

 

Maison de village de Pontillas, rue du bâty, 28, 5380 Pontillas –Fernelmont

Monday.      19:15 - 21:15.    All levels

 

Instructor: Marie-Jeanne Siquet contact

 

Bullion Hall Community Centre, South Approach, Chester le Street DH2 2DW

Wednesday        2.30 - 3.30pm  All Levels

 

Instructor: David Robinson contact

Studio di osteopatia di Valeria Baccalini D.O.
Via Finelli 3/B, Carrara 54033

 

Classi :

mercoledì mattina        : 9:00 -10:30     Tutti i livelli

giovedì pomeriggio      : 17:30-19:00     Tutti i livelli

Contatta l'istruttore : Valeria Baccalini

 

The Yoga Station, Whitley Bay Metro Station, Station Road, Whitley Bay, Newcastle Upon Tyne, Tyne and Wear, NE26 2QY

Monday.             5:00 - 6:00pm   All levels

 

Instructor: David Robinson contact

 

Linskill Centre, Linskill Terrace, North Shields, Newcastle Upon Tyne, Tyne and Wear, NE30 2AY

Monday             6:30 - 7:30pm    All levels

 

Instructor: David Robinson contact

 

Helene-Weber-Haus, Oststrasse 66, D - 52222 Stolberg

Thursday            18:00 - 19:30 Beginners

                            19:30 - 21:00 Advanced

 

Instructor: Franz Wehmeyer  contact

 

School of Economic Science, Brinscall Hall, Dick Lane, Brinscall, Chorley, Lancashire, PR6 8QL

Thursday   6:00pm and 7:30pm 

 

Instructor: Chris Fulham contact

 

Priesley Court, Railway Road, Ilkley LS29 8UU, West Yorkshire

Monday 10:00am

Suitable for beginners

 

Instructor: Susie Wistle contact

 

Warrior Martial Art Academy, Old Mill, Victoria Road, Eccleshill, Bradford BD2 2BH

Friday 9:15am

 

Instructor: Susie Entwistle contact

 

Mechanics Institute, 93B Stone Hall Road, Bradford BD2 2EW

Thursday 7:00pm

 

Instructor: Susie Entwistle contact

 

Laycock Village Hall, 3 Laycock Lane, Laycock, Keighley BD22 0PH

Thursday.  1:00pm

 

Instructor: Susie Entwistle contact

 

 

Centre Stage Academy, 2 Design House, Sizers Ct, Yeadon, Leeds LS19 7DP

Wednesday 11:00am

 

Instructor: Susie Entwistle contact

 

 

Guiseley Theatre, The Green, Guiseley, Leeds, LS20 9BT West Yorkshire  

Thursday 9:30am

 

Instructor: Susie Entwistle contact

 

Clarke Foley Centre, Cunliffe rd, Ilkley, West Yorkshire, LS29 9DZ

Monday            9:00am and 11:00am

Thursday          7:00pm

 

Instructors John and Linda Bonnett contact

 

Schöllbronner Str. 37a, 76275 Ettlingen

Mittwoch     18 – 19:00 Beginner

                     19 – 20:00 Advanced

 

Instructor: Stefanie Brongs contact

 

The Hogarth Health Club, Airedale Avenue, Chiswick, London W4 2NW

Thursday 12:30 - 1:45pm

 

Instructor: Yuka Donovan contact

 

Roehampton Methodist Church, Minstead Gardens, London SW15 4EB

Tuesday       2:00 - 3:00pm

 

Instructor: Yuka Donovan contact

 

Katherine Low Settlement, 108 Battersea High St, London SW11 3HP

Wednesday 1:30 - 2:30pm

 

Instructor: Yuka Donovan contact

 

Battersea Park, Wandsworth, London SW11 4NJ (on the grassy area under a tree on the right hand side of Pagoda/Golden Buddhas facing the river)

Saturday 12:00 - 1:30pm

 

Instructor: Yuka Donovan contact

 

Ixworth Place Community Centre, 2 Kimbolton Row, Ixworth Place, London  SW3 6RQ

Wednesday  18:00 - 19:30 pm

 

Instructor: Yuka Donovan contact

 

Königliches Athenäum -   Luxemburger Straße 4  B-4780 Sankt Vith 

Class      Donnerstag/Jeudi.   18:15 - 19:45h All levels

 

Instructor: Leo Gillessen contact

Polizeisportverein, 
Gymnastikraum der Jahnhalle
Volksgartenstr. 165
41065 Mönchengladbach

Montags :   
18:15 - 19:45 Uhr   für Anfänger 
20:00 - 21:30 Uhr   für Anfänger     

Donnerstags
20:15 - 22:00 Uhr   für Fortgeschrittene

Teilnahme nur nach Absprache

Contact Instructor: Joseph Smith

 

Tabalingo, Hastenrather Str. 101, D-52224 Stolberg

Thursday    19:20 - 20:50 Anfänger

 

Instructor: Angelika von Berg contact

Shen Mun Institute,

Huetten Strasse 31A,

40215 Dusseldorf

 

Classes :

Wednesday     

18:00 - 19:00     Beginners & Intermediate Levels

19:00 - 21:00     Advanced Level

 

Contact Instructor: Joseph Smith

 

Eilendorf (Helene- Weber-Haus), Pfarrheim St. Apollonia, Heckstraße 34, D-52080, Aachen

Tuesday    19:00 - 20:30 Anfänger

 

Instructor Angelika von Berg contact

 

Mayura Yoga Studio

196 Eastern Esplanade

Southend on Sea SS1 3AA

Class: Thursday 9 am - 10.15 am     All Levels 

 

Contact: Babara Shead

 

Altes Rathaus, Kaiserstr. 36, D-52146 Würselen

Monday 

18:00 - 19:30 Anfänger

19:30 - 21:00 Fortgeschritten

21:00 - 21:45 Säbel

 

Instructor: Angelika von Berg contact

 

Hall des Sports R. Beauthier, Rue Vanderveken 114, 1083 Ganshoren, Belgium

Jeudi 7:30 - 9:00pm

 

Instructor: Haegeman Josiane contact

 

St. Cedd's Hall, Blythswood Road, Goodmayes, Iford, IG3 8SH

Monday            

7:45 - 8:45pm    All levels

8:45 - 9:15pm    Intermediate/Advanced Self Defence applications

 

Instructor: Ko Poon contact

 

Cripps Leisure Centre, Cliftonville Rd, Northampton NN1 5BX

Wednesday 5:45 - 6:45pm

 

Instructor: Nick Cheang contact

 

Lings Forum Leisure Centre, Billing Brook Road, Northampton, Northamptonshire

Tuesday 11:00am - 12:00noon

 

Instructor: Nick Cheang contact

 

Deeper Being, 257 Harlestone Road, NN5 6DD

Day and evening classes run throughout the week. Contact Instructor for details.

 

Instructor: Nick Cheang contact

Arbroath Sea Cadets, 31 - 35 E Abbey St, Arbroath DD11 1EN, United Kingdom

Monday 6:00 - 7:30pm All levels

 

Instructor: Sally Thomson contact

 

Monifieth Community Cabin, 6 Union St, Monifieth,  Dundee

Monday 1:00 - 3:00pm All levels

 

Instructor Sally Thomson contact

 

The Centre, Chywoone Hill, Newlyn, Cornwall, TR18 5AR

Wednesday   8:15pm-9:45pm 

 

Instructor: Nicolas Darling Click to contact

 

Ayscough Hall, Lee Street, Louth.

Monday 7:00pm - 8:30pm    All Levels

Tuesday 10:00am - 12:00 noon   All Levels

 

Instructors: John and Nicky Clarkson contact 

 

St. Margaret's Church Hall, Lime Avenue, Leigh-On-Sea SS9 3PA 

Tuesday           11:15 - 12:45am      All levels

Tuesday           7:45 - 9:15pm          All levels

 

Instructor: David Puncher contact

 

Pither Hall, Christ Church Center, 

46 Reading Road, Henley on Thames, 

Oxon  RG9 1AG

Wednesday           7:30pm - 9:00pm    All levels

 

Instructor: Julian Dear contact

 

Wanstead House Community Association, Wanstead House, 21 The Green, London

Monday             7:30 - 9:00pm    All levels

 

Instructor: Ken Young contact

 

Community Centre, Maryland Road (off Leytonstone High Road), Stratford E15 1JT

 

Tuesday

7:45 - 8:45pm  Beginner to advanced class

7:45 - 9:15pm  Intermediate/Advance class

8:45 - 9:15pm  Self defence applications

 

Thursday

7:00 - 9:00pm  Advanced (By special invitation only)

 

Instructor: Ko Poon contact

 

Priors Corner, Dunley's Hill, North Warnborough, Hook, Hampshire

Sunday 5pm

 

Instructor: Russ Phillips contact

Carrigaline Community Complex, Church Rd, Carrigaline Middle, Carrigaline, Co. Cork

Wednesday 8:00 - 9:00pm

 

Instructor: Maria Exposito contact

 

Olympic Karate Club, 83 Shandon St, Gurranabraher, Cork

Additional training. Invitation only.

Douglas Community School, Clermont Ave, Douglas, Cork

Classes run periodically as part of Adult Education Courses.

 

Instructor: Maurice Shanahan contact

Bandon Town Hall, 81 An Phríomhshráid Thuaidh, Cloghmacsimon, Droichead na Bandan, Co. Contae Chorcaí

Thursday 7:15 - 8:15pm Beginners

Thursday 8:15 - 9:15pm Advanced

 

Instructor: Mary Niles contact

Turners Cross Community Centre, Church View, Coolacussane

Tuesday 6:30 - 7:30pm Instructor: John Buckley contact

Thursday 7:00 - 8:00pm Instructor: Maria Exposito contact

 

 

Santry Community Centre, Domville Court, Coolock Lane, Santry, D9

Friday 11:00am : 12:30pm

Suitable for beginners

 

Instructor Declan Mills contact

 

 

Our Lady's Hall, The Church of Visitation, 3 Philipsburgh Ave, Fairview, D3

Thursday 10:00 - 11:30am

Suitable for beginners

 

Instructor: Declan Mills contact

 

 

Carmelite Community Centre, 56 Aungier St, D2

Wednesday 6:30 - 8:00pm

Suitable for beginners

 

Instructor: Declan Mills contact

 

Wesley Hall, Newbury Methodist Church, Northbrook st, Newbury

Tuesday 6:45 - 9:00pm

suitable for beginners

Instructor: William Mak contact

 

Newbury and Thatcham Hockey Club, Henwick Lane, Thatcham

Friday 6:45 - 8:15pm

suitable for beginners

Instructor: William Mak contact

 

St Joseph's Parish Hall, Beechlawn Way, Terenure, Dublin 6W

Thursday 7:00 - 8:30pm

Suitable or beginners

 

Instructor: Declan Mills contact

 

St Anthony's House, St Lawrence st, Clontarf

Tuesday 9:00 - 11:00am

Tuesday 11:15am - 12:45pm

Suitable for beginners

 

Instructor: Claire McGreevy contact 

 

The Donahies Community School, Streamville rd, Grange, Dublin 13

Wednesday 2:00 - 3:00pm

Suitable for beginners

 

Instructor: Claire McGreevy contact

 

Bloom HQ, Brigidine Convent, Unot 1, Patrick St, Mountrath, Co Laois

Monday 7:00 - 8:30pm

 

Instructor: Robert Waterhouse contact

 

St Davids National School, Pipers Hill Campus, Kilcullen rd, Naas, Co Kildare

Sundays 10:00 - 11:30am

Tuesdays 7:30 - 9:00pm

 

Instructor: Robert Waterhouse contact

 

The Scots Hall, Clontarf and Presbyterian Church, Howth rd, Clontarf, D3

Friday 6:30 - 10:00pm

Instructor training, invitation only.

Instructor: Ross Cousens contact

 

Yoga Dublin Studio: Ranelagh, 28A Dartmouth Rd, Ranelagh, D6

Thursday 8:15-9:45pm

suitable for beginners

Instructor: Ross Cousens contact

 

Yoga Dublin Studio Dundrum, 4a Rockfield Central, Balally LUAS stop, D16

Wednesday 8:15-9:45pm

suitable for beginners

Instructor: Ross Cousens contact

 

Parish Hall, Church of St John the Baptist, Seafield rd West, Clontarf

Tuesdays 8:00 - 9:30pm

Suitable for beginners

Instructor: Ross Cousens contact

 

Malahide Lawn Tennis Club, The Square, Malahide

Monday 7:30 - 9:00pm

Suitable for beginners

Instructor: Ross Cousens contact

 

Maybank House, Unit C,  
208 Maybank Road, 
South Woodford, 
London E18 1ET

One of the two full-time Centres of Master John Ding

 

Click page for full-time classes time table

 

Limehouse Basin, Block B5,

5 Branch Road, Limehouse,

London   E14 7JU

 

Click page for full-time classes time table